Dana D. Daňková | Pondělí, 16. prosinec 2019 |
Penzion Viktorie stojí trochu stranou od nejbližšího obydleného místa. Ne příliš daleko, ale vzdálen právě tak, aby obklopen lesem zachovával svým obyvatelům soukromí a příjemný pobyt. Srub zajišťuje ubytování a komfortní zázemí pro myslivce od nás i ze zahraničí a tomu odpovídá i jeho vybavení.
Srub nakonec zvítězil
Mnoho let tu stála myslivecká chata, zadání bylo tedy jasné – opět by zde měla vzniknout stavba, která k lesu patří nejen charakterem, ale v neposlední řadě i materiálem. Na pořadu dne tedy nebyl určitě zděný dům, a mezi roubenkou a srubem rozhodl účel, jemuž měl objekt sloužit – srub se jevil pro myslivce příhodněji.
„Pozemek je můj," začíná vyprávět Daniel příběh penzionu Viktorie, „mohli jsme tedy ihned začít připravovat stavbu. To bylo v roce 2015, srub jsme dokončili v roce 2018. Zcela hotový vlastně stále ještě není, je postaven ze syrového dřeva, které dosud vysychá, dlouho trvá, než stavba sedne a přestane výrazně pracovat. Nicméně již jsme mohli začít penzion provozovat."
Foto: Martin Zeman
Robustní, ale vzdušná dřevostavba
Stavební firma postavila hrubou stavbu, na dalších pracích se velkou měrou podílel Daniel s kamarády. „Realizační firmu jsem si vybral proto, že jsem se s majiteli znal, na stavbě srubu jsme se dohodli asi o rok dříve. Srub jsem si navrhl sám, projekt vypracovala firma podle mých náčrtů, společně jsme pak naplánovali elektrické rozvody a umístění zásuvek a vypínačů, protože kabely jsou vedeny ve vyvrtaných kanálech uvnitř dřeva. Dodavatelská firma tedy zajistila vše, co se týkalo zpracování dřeva a stavby z kulatiny, zbytek jsme dělali my."
Srub je postaven z jedlového dřeva. „Dostal jsem na výběr různé dřeviny i tloušťky kmenů. Chtěl jsem, aby kuláče byly o větším průměru, protože srub by měl být podle mého z robustního dřeva."
Spáry mezi kládami jsou vyplněny izolační vrstvou z technického konopí, dřevo je ošetřeno zvenku i zevnitř třemi vrstvami oleje s obsahem včelího vosku. Zateplená střecha srubu má obrácenou skladbu, jako krytinu zvolil Daniel pálenou červenou tašku.
obr.: Bohyně lovu Diana ztvárněná sochařem Jiřím Halouzkou tvoří jeden ze dvou opěrných sloupů stavby, druhý sloup zpodobňuje patrona myslivců sv. Huberta, který by neměl u lovecké chaty chybět. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
Interiér srubu v zálesáckém stylu
Pochůznou podlahovou plochu tvoří v přízemí dlažba v dekoru dřeva, v patře jsou podlahy z palubek z červeného dubu. Topení v přízemí je podlahové vodní, v patře jsou instalovány radiátory, zdrojem energie je tepelné čerpadlo. Doplňkové vytápění je zajištěno krbem.
V přízemí srubu se nachází kuchyně, obývací pokoj a jídelna, tyto místnosti netvoří společný prostor, jak tomu bývá často zvykem, ale jsou do určité míry navzájem odděleny příčkami tak, aby hosté nebyli rušeni provozem kuchyně a mohli v klidu posedět nebo se najíst. Na tomto podlaží je také jeden pokoj a dále koupelna s klasickou saunou.
obr.: Obývací pokoj poskytuje příjemné posezení u krbu s výhledem na rybníček a les. Je otevřen do krovu a galerií propojen s podkrovím. Foto: Martin Zeman
obr.: Oddělení od dalších místností je spíše optické – provoz neruší hosty, ale transport pokrmů do jídelny či obývacího pokoje je co nejméně komplikovaný. Foto: Martin Zeman
obr.: Kuchyně je prostorná a vybavená pro přípravu jídel a občerstvení pro větší počet hostů. Foto: Martin Zeman
"Nábytku není příliš, interiér měl působit vzhledem k charakteru a provedení stavby spíše minimalisticky."
obr.: Navzdory minimalistickému vybavení – nebo právě proto – působí pokoje pohodlně a komfortně. Na výrobu postelí použil Daniel 150 let staré dřevo ze zchátralé stodoly. Foto: Martin Zeman
Náš tip na vybavení srubu či roubenky:
Dřevo, kámen a sklo - kombinace, která nezklame
V patře jsou čtyři pokoje a koupelna. V interiéru převažuje masivní dřevo a kámen, pokud jde o barevnost, převládají přírodní hnědé odstíny, masivní dřevo kuláčů odlehčují bílé sádrokartonové stěny a velkoryse prosklené plochy.
„Lustry, digestoř a zábradlí dělal kamarád kovář, kamarádi stolaři zase dělali dveře, zárubně, kuchyňskou linku a podobně. Vše je z dubového masivu. Stůl v jídelně je společná práce – nohy jsem navrhl a vyrobil z jasanu a kamarádi stolaři udělali desku z dubu. V pokojích je jen základní vybavení – především pro spánek a ukládání oblečení, není třeba je více zařizovat, hosté tady zůstávají maximálně týden."
Za pozornost stojí zárubně v patře z nesámovaných fošen, nápad majitele srubu, a bez povšimnutí nelze nechat ani postele z modřínového a smrkového dřeva ze stropů staré stodoly.
obr.: Galerie je otevřená do prostoru, zaujme kované zábradlí, zhotovené jako další podobné doplňky ve srubu kamarádem kovářem. Foto: Martin Zeman
obr.: Koupelna je komfortním místem pro denní hygienu i pro odpočinek a relaxaci. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
"Nejdůležitější není stavba samotná, ale prostředí, krásné místo. Pak už je skoro jedno, jaký dům tam bude..."
obr.: Srub si Daniel navrhl sám, hrubou stavbu zadal firmě a všechny další práce dělal svépomocí s kamarády. Foto: Martin Zeman
obr.: Ke srubu patří i sklípek, který je také dílem Daniela a jeho kamarádů. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
Technické parametry srubu
- Zastavěná plocha: 185 m2
- Užitná plocha: 173 m2
- Konstrukční systém: srubový
- Ošetření stěn: olej s obsahem včelího vosku
- Teplo: tepelné čerpadlo, podlahové topení, doplňkový zdroj krb
- Projekt a realizace hrubé stavby: SRUBY PACÁK s.r.o., www.srubypacak.cz
Toužíte po bydlení ve srubu? Zašlete dodavateli přímý dotaz!
Společnost Sruby Pacák s.r.o. se zabývá výrobou a dodávkou dřevostaveb z masivu od hrubé stavby po stavby na klíč, dřevěných interiérů a zahradních doplňků ze dřeva.
Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…
-
Pohoda v srdci Orlických hor
Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…
-
Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli
Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…
-
Jednoduše vymazlený srub
Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…